Jaký bude nový prezident/prezidentka? Volba je na nás

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Glosičky

Promluva končícího prezidenta Miloše Zemana k národu na druhý svátek vánoční nepřinesla nic, čím by mohl svůj obraz na sklonku své politické kariéry nějak vylepšit, ba naopak.

Jeho řeč byla všechno možné, jen ne poselství. Sebechvála a označování svých odpůrců za bezvýznamné nuly se k vánočnímu času nehodí.

Začátek Nového roku bude ve jménu volby nového prezidenta, a tak si jeden klade otázku: může to být ještě horší? Chce se mi věřit, že ne. Ale volba bude na nás, rozhodnou občané této země.

Přiznám se, že i pro mě osobně není volba jednoduchá. Nemám tak jasného favorita, jak bych si přála. Tak jsem si nejprve položila otázku, co vlastně od nového prezidenta či prezidentky čekám. V kontextu posledních let se mi zdá, že toho vlastně nechci moc. Chci, aby prezident ctil ústavu a ústavní zvyklosti. Chci, aby v krizových momentech typu pandemie covidu, válka na Ukrajině či uprchlická krize dokázal promluvit k národu a povzbudit lidi. Chci, aby nerozděloval společnost. Za dobré bych považovala určitou politickou nadstranickost, dobrou komunikaci s vládou a respektování zahraniční politiky vlády.

Upřímně se moc netěším na poslední týdny volební kampaně. Volební kampaně se totiž více a více orientují na pošpiňování protikandidátů, hledání, čím koho zkompromitovat i kdyby šlo o polopravdy či zveličování a přiživování pseudo kauz. Zkrátka vítězí ten, kdo má objemnější složku na své protivníky. To otravuje českou politiku. Možná i to je důvod, proč mnoho osobností, kterým by prezidentské křeslo slušelo, do kandidatury nejdou. Může se totiž stát, že se přes noc uznávaná osobnost stane padouchem – alespoň pro část lidí, kteří jsou ochotni věřit lecčemu a málo přemýšlet o souvislostech. Zdá se, že negativismus je účinný a vede rychleji k cíli než pozitivní vize.

Budu pečlivě sledovat předvolební debaty, které mi věřím objasní a dokreslí postoje jednotlivých kandidátů. Celkem zajímavá je i volební kalkulačka, která vám vyhodnotí názorovou shodu s jednotlivými kandidáty. Mně potvrdila největší názorovou shodu právě s mými favority – Danuší Nerudovou a Markem Hilšerem.

Přeji nám všem, aby nový rok přinesl naději, více porozumění mezi politiky i lidmi a dobrého prezidenta. Je to jen na nás.sepsalJarmila Levko

(4 - počet hlasů)
Přečteno 176 krát