Mezinárodní den památky obětí holocaustu v liberecké synagoze
JL

Mezinárodní den památky obětí holocaustu v liberecké synagoze

Jarmila Levko by Jarmila Levko
V libereckém kraji

Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá na 27.leden, den, kdy byl v roce 1945 osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim - Březinka (Auschwitz-Birkenau).

Tento den má připomínat 6 milionů Židů, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a miliony dalších nevinných obětí popravených v koncentračních táborech během 2.světové války.

Tábor Osvětim-Březinka měl být původně zajatecký tábor, ale během druhé světové války se proměnil v obrovský vyhlazovací tábor. Je to bezesporu jedno z nejstrašnějších míst na zemi, které kdy existovalo. Kladu si otázku, co se to s lidmi stalo? Jak to mohl národ Beethovena a Goetha připustit? Jak se mohl podílet se na takových hrůzách?

Jedno je jasné. Holocaust a podobná zvěrstva už se nesmí opakovat. Musíme si připomínat minulost a poučit se z historie. Konečné řešení židovské otázky v Evropě byl chladnokrevný, a zvláště zavrženíhodný plán.

V Liberci jsme si připomněli oběti holocaustu v krásné moderní synagoze postavené v roce 2000 na místě, kde stávala novorenesanční synagoga z 1889, než ji za Křišťálové noci v roce 1938 vypálili nacisté. Stavba nové moderní modlitebny byla nazvaná Stavbou smíření a byla spolufinancována národem, který ji zničil. Je v ní vystavena ohořelá tóra, která se dochovala z původní synagogy a ze základních kamenů staré synagogy je tu symbolická zeď nářků.

Na šabatu s rabínem Davidem Maxou jsme si připomněli Mezinárodní den památky obětí holocaustu a všechny ty hrůzy, které se v temné době evropských dějin udály. Právě holocaust rozbil i početnou židovskou komunitu Liberecka. Čest jejich památce!odkaz Židovská obec Liberec

sepsalJarmila Levko

(2 - počet hlasů)
Přečteno 272 krát
Označeno v :