Demokracie není samozřejmost
Pixaby

Demokracie není samozřejmost

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Ve sněmovně

Většina nás, Čechů, řeší řadu otázek, spojených se současnou (ne příliš dobrou) situací v Evropě.

Ptáme se, jaký bude vývoj cen energií a jestli jich vůbec bude dostatek, jak dlouho nás ještě bude dusit inflace nebo jestli a jak silná bude příští koronavirová vlna. V takové atmosféře zprávám o tom, co se děje někde hodně daleko, nevěnujeme moc pozornosti a už vůbec ne pokud jde „jen“ o téma demokracie. Přesto mě v posledních dnech jedna zpráva hodně zasáhla.

V Myanmaru byli popraveni čtyři lidé. Dva z nich političtí aktivisté, lidé nepohodlní vojenské juntě, která násilně a nelegálně přebrala vládu nad zemí 1.února 2021. Junta si přestala si brát servítky a začala své oponenty fyzicky likvidovat. Je to projev naprosté krutosti. Vojenský režim ukazuje, že bude vládnout pomocí strachu.

V takové chvíli cítím bezmoc nad tím, že v některých částech světa stále pojem lidská práva nic neznamená a my s tím nemůžeme mnoho udělat. Jediné, co můžeme dělat, je nemlčet. Dát najevo nesouhlas.

Odsouzení situace v Myanmaru už se ozývá z mnoha zemí a mnoha institucí. V našem parlamentu je neformální Parlamentní skupina přátel demokratické Barmy/Myanmy, jejíž jsem součástí, a také naše skupina odsoudila popravy v Barmě – viz prohlášení níže.

Měla jsem to štěstí, že jsem procestovala část Barmy v roce 2016. To bylo období, kdy Barma začala budovat svou křehkou demokracii, po volbách, ve kterých zvítězila Národní liga pro demokracii vedená Su Ťij. S batohem na zádech jsem tehdy s rodinou projela mnoho zajímavých míst a potkala mnoho zajímavých lidí. Barma má velmi bohatou historii, mnoho překrásných památek i úchvatnou přírodu.

Je mi smutno nad událostmi v Barmě. A pociťuji vděčnost nad tím, že žiji v demokracii. Chraňme ji jako oko v hlavě. Protože právě různé krizové situace otvírají cestu populistům a totalitářům.

sepsalJarmila Levko

Členové neformální Parlamentní skupiny přátel demokratické Barmy/Myanmy odsuzují popravy politických odpůrců tamního vojenského režimu.

Do té doby nebyl trest smrti na území Barmy/Myanmy proveden několik desetiletí. Nikdo z popravených dle našich informací nepáchal žádnou trestnou činnost, která by vyžadovala trest nejvyšší a nezvratný.

Oba zmínění prodemokratičtí aktivisté se věnovali politické činnosti ve prospěch barmského lidu, který byl vojenským pučem dne 1. února 2021 zbaven svých práv na demokratickou vládu. Od té doby je barmský lid utlačován, zastrašován a odpůrci vojenského režimu jsou i za poklidný odpor vězněni či zabíjeni.

Chceme tímto zásadně protestovat proti zneužití trestu smrti pro politické účely.

Pevně věříme, že v Barmě/Myanmě dojde ke klidnému předání moci, a to politické reprezentaci, která byla řádně a demokraticky zvolena ve všeobecných volbách v listopadu 2020.

Domníváme se, že Česká republika by měla zcela naplno podpořit barmské demokratické hnutí a zasadit se o co nejtvrdší sankce vůči současnému uzurpátorskému režimu. Připomínáme slova paní Su Ťij: „Použijte, prosím, vaši svobodu na podporu té naší.“

Chceme tímto zásadně protestovat proti zneužití trestu smrti pro politické účely.

V Praze, dne 27. 7. 2022

Členové neformální Parlamentní skupiny přátel demokratické Barmy/Myanmy.

Mgr. Josef Flek

Mgr. Hayato Okamura

Ing. Jarmila Levko

Mgr. Martin Hájek


sepsalČlenové neformální Parlamentní skupiny přátel demokratické Barmy/Myanmy



odkaz Více také v článku
(7 - počet hlasů)
Přečteno 346 krát