20 let České republiky v Evropské unii

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Zahraniční politika

Právě jsme oslavili 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie.

Dobře si na tu dobu pamatuji, u nás v na Liberecku, v těsné blízkosti hranic s Německem a Polskem, jsme tuto přelomovou událost prožívali možná ještě intenzivněji. Já jsem v té době byla těhotná a radovala jsem se z toho, že moje dvojčata se narodí už jako skuteční Evropané. Být součástí společné Evropy jsem tehdy vnímala jako naši velkou příležitost. A tak to vnímám i dnes, po dvaceti letech.

Členství v EU nám přineslo mnoho pozitivních změn. Otevřelo nám dveře k volnému pohybu lidí, zboží, služeb i kapitálu. Češi získali možnost cestovat, pracovat a studovat v rámci celé unie bez omezení. Naše ekonomika profitovala z přístupu na společný trh, což velmi pomohlo celkovému hospodářskému růstu. Díky evropským dotacím jsme mohli modernizovat infrastrukturu, podporovat rozvoj regionů a zvyšovat konkurenceschopnost našich firem.

Být součástí EU ale není jen o čerpání výhod a dotací. Jde především o sdílení společných hodnot, spolupráci a solidaritu mezi členskými státy. Jako Česká republika bychom měli být připraveni v budoucnu přispívat k podpoře méně rozvinutých zemí Unie, stejně jako se nám dostávalo pomoci v počátcích našeho členství. Právě na principech solidarity a vzájemné pomoci stojí základy evropského projektu.

Evropská unie dnes čelí mnoha výzvám, ať už jde o klimatické změny, migraci, bezpečnostní hrozby, či ekonomické otřesy. Jsem přesvědčena, že naše šance na úspěšné řešení těchto problémů je ve společném evropském postupu. Jako hrdá Evropanka věřím, že Česká republika má v EU své nezastupitelné místo a může aktivně přispět k formování lepší budoucnosti pro nás i příští generace.

Výročí 20 let členství v Evropské unii je příležitostí k zamyšlení nad tím, co jsme dosáhli a kam směřujeme. Jsem si jistá, že další rozvoj a prosperita naší země jsou úzce spjaty s naším působením v rámci silné a jednotné Evropy. Buďme hrdými Evropany a společně pracujme na tom, aby EU zůstala prostorem svobody, demokracie, solidarity a příležitostí pro všechny.
sepsalJarmila Levko

(1 Hlasovat)
Přečteno 80 krát
Označeno v :