Rok 2024 je v Liberci rokem architekta Karla Hubáčka
shutterstovk

Rok 2024 je v Liberci rokem architekta Karla Hubáčka

Jarmila Levko by Jarmila Levko
V libereckém kraji

Když se řekne Liberec, řada lidí si okamžitě představí Ještěd - tedy Horský hotel a vysílač Ještěd, dominantu nad Libercem.

Téměř z každého místa v Liberci je vidět. Liberci se často říká město pod Ještědem, siluetu Ještědu má ve svém znaku Statutární město Liberec i Liberecký kraj.

Autorem architektonického návrhu stavby je Karel Hubáček a jeho kolegové ze SIAL (Sdružení inženýrů a architektů v Liberci), zejména statik Zdeněk Patrman a designér vnitřního vybavení Otakar Binar. Ještěd byl postaven v letech 1966 – 1973. Je skoro zázrak, že byl z 11 návrhů v architektonické soutěži vybrán takto odvážný a nadčasový projekt, že jeho stavba nakonec dostala zelenou a že byla v pohnutých normalizačních časech dokončena.

Výjimečnosti stavby si všimli i ve světě. Za architektonický návrh Horského hotelu a vysílače Ještěd udělila Mezinárodní unie architektů Karlu Hubáčkovi prestižní Cenu Augusta Perreta. Karel Hubáček je zatím jediným českých architektem, který toto ocenění získal. V roce 2000 byla stavba oceněna titulem Nejvýznamnější česká stavba 20.století.

Karel Hubáček ale stojí i za řadou dalších významných staveb, například Kino Máj v Doksech, Kulturní dům s koncertní síní v Teplicích, vyrovnávací vodárenská věž v Praze na Dívčích hradech či meteorologickou věž v Praze Libuši. Spolu s architektem Miroslavem Masákem byl autorem návrhu Obchodního domu Ještěd (1979) v samém srdci Liberci, který byl ale k velké lítosti značné části liberecké veřejnosti v roce 2009 zbourán, aby uvolnil místo novému obchodnímu a zábavnímu centru Fórum.

Karel Hubáček byl inspirací pro mnoho dalších architektů, jeho odkaz je silný právě v práci s mladými lidmi. Spolu s Miroslavem masákem založil školku SIAL, která vychovávala mladé nadějné architekty a pomáhala jim v jejich práci. Školka se stala ojedinělým místem svobodného myšlení a tvorby v temné době normalizace .Právě Sialskou školkou prošla řada později velmi úspěšných architektů. Karel Hubáček je také spoluzakladatelem Fakulty umění architektury na Technické univerzitě Liberec, v letech 1994-1997 tu působil jako vedoucí katedry architektury.

Právě Technické univerzitě se sešla v den nedožitých stých narozenin Karla Hubáčka řada významných hostů, jeho bývalých spolupracovníků i jeho rodina, aby si společně připomněli jeho život a dílo. V úvodu jsme shlédli dokumentární film Maják Karel Hubáček, který natočila Paměť národa Severní Čechy, dovolím si citovat jeho anotaci:

Když vlna sovětských okupantů spláchla naději na proměnu Československa ve svobodnější stát, vyvstala pro mnoho mladých lidi otázka, jak setrvat v normalizující se společnosti. Liberecký architekt Karel Hubáček se v té době stal majákem, který v temném normalizačním moři ukázal směr desítkám mladých architektů.

Fakulta umění a architektury TUL ve spolupráci s Libereckým krajem, Statutárním městem Liberec a Pamětí národa severní Čechy chystá v průběhu roku řadu dalších vzpomínkových akcí, přijďte si i vy připomenout odkaz Karla Hubáčka.


View the embedded image gallery online at:
https://jarmilalevko.cz/karel-hubacek#sigProId0f869a32cf



odkaz Více na:

sepsalJarmila Levko

(2 - počet hlasů)
Přečteno 52 krát
Označeno v :