Řecko nabízí vše. Památky, moře i skvělou gastronomii

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Rodina

Společný letní výlet s mými dětmi Tomášem a Laurou za poznáváním, sluncem a mořem začal v Aténách. Moje děti ještě aténskou Akropoli neviděly, byl nejvyšší čas to napravit.

Vždyť je to kolébka naší evropské civilizace. Pro mě to nebyla první návštěva, ale stejně mě pokaždé toto místa vyrazí dech. Vždy mě naplní úžasem a pokorou před starověkými civilizacemi. Velmi mile mě potěšilo, že všichni občané EU do 25 let věku (a studenti) mají vstup na Akropoli volný. Řecko se snaží své kulturní dědictví maximálně zpřístupnit mladým, předat je dalším generacím.

Z Atén jsme se přesunuli na Krétu. Nádherný ostrov, říká se (a já mám tendenci těmto mýtům věřit), že je to zbytek bájné Atlantidy. Mě k tomuto ostrovu pojí velmi silné vzpomínky ze začátku 90. let minulého století, kdy jsem tu jako studentka v zimních měsících česala pomeranče a olivy. Pomeranče a olivy jsou tu dodnes, jen na pobřeží je daleko více turistických resortů. Když ale zajedete o pár kilometrů dále do vnitrozemí, stále vidíte typické krétské vesnice, jako vystřižené z knihy Nikose Kazantzakise - Řek Zorba.

Týden na Krétě jsme si užili jak se patří. Koupali jsme se v moři, hráli kulečník, karty a kostky. Navštívili jsme ruiny minojských paláců Knóssos a Malia a zajeli se podívat do překrásných přístavních měst města Chaniá a Rethymno. Samozřejmě mi to nedalo a musela jsem ukázat svým dětem i Alikianos, vesnici, kde jsem před více než 30 lety česala pomeranče a olivy. V tamní kavárně jsme pohovořili s místní obsluhou, koneckonců v těchto místech se turisté neobjevují. Manželský pár, který vlastní kavárnu zajímalo, kde se tam bereme. Zavzpomínali jsme na staré dobré časy a mně bylo líto, že nemůžeme zůstat déle.

K dovoleným patří také dobré jídlo a pití. Čas strávený v Řecku byl absolutně skvělým kulinářským zážitkem! Jedna hospůdka lepší než druhá, v každé vynikající jídlo i obsluha.

Náš společný výlet byl krásný a inspirativní. Hlavně ale splnil svůj účel. Strávit pár vzácných dní s rodinou a načerpat síly na další sněmovní maratony.

View the embedded image gallery online at:
https://www.jarmilalevko.cz/recko-nabizi-vse#sigProId8c244f83a2


sepsalJarmila Levko

(2 - počet hlasů)
Přečteno 158 krát
Označeno v :