Audience a Příjem - premiéra v Malém divadle v Liberci
Divadlo F.X. Šaldy

Audience a Příjem - premiéra v Malém divadle v Liberci

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Glosičky

V pátek 17.února 2023 jsem v Malém divadle s radostí navštívila premiéru jednoaktovek Audience a Příjem v režii Břetislava Rychlíka.

Premiéru poctili svou účastí i velmi vzácní hosté. Kníže Karel Schwarzenberg, Petr Pithart a Jiří Dienstbier mladší vážili cestu do Liberce, aby společně s libereckými divadelníky zavzpomínali na absurdní dobu socialismu.

Audience Václava Havla byla přeložena do třinácti jazyků a je hrána po celém světě, tu asi není třeba představovat. Autor popisuje život v poněkud absurdním totalitním režimu. Na hru o disidentu Vaňkovi a jeho nadřízeném Sládkovi navazuje hra Jiřího Dienstbiera Příjem, ve které se stejní protagonisté setkávají o deset let později v kriminále. Jde o první jevištní uvedení, dosud byla jednoaktovka Příjem uvedena jen jako rozhlasová hra a scénické čtení. Představení doplňovaly verše Ivana Martina Jirouse, známého pod přezdívkou Magor Jirous.

Budova libereckého Šaldovo divadla postavená v roce 1883 byla němým svědkem několika režimů a politických uspořádání. Její komorní scéna Malé divadlo slouží od roku 1989. Obě budovy a „jejich“ divadelníci byli centrem dění sametové revoluce. Díky lidem jako Václav Havel a Jiří Dienstbier se tehdy ledy pohnuly. Jejich morálka stála celý život na pevných základech. Zejména v dnešní době je dobré si připomenout, že ani jeden z nich celoživotně neuhnul od svých postojů ani o píď. Postoje obou signatářů Charty 77 byly pevné a nic na tom neměnil fakt, že oba byli komunistickým režimem vězněni.odkaz Dvě disidentské aktovky v jednom společném večeru.

sepsalJarmila Levko

(2 - počet hlasů)
Přečteno 243 krát
Označeno v :