Poniklá

Jarmila Levko by Jarmila Levko
V libereckém kraji

Obec Poniklá je krajským vítězem soutěže Vesnice roku 2022 a reprezentuje Liberecký kraj ve finále.

Horská obec v okrese Semily, jejíž historie sahá až do začátku 13. století, má dnes přibližně 1 111 obyvatel. Má svou školu a kostel, jak se na správnou obec sluší, ale také ordinaci praktického i dětského lékaře, hned tři obchůdky, dvě hospůdky, a dokonce i kadeřnictví a kosmetiku. Fascinující je, že v Poniklé aktivně působí 16 spolků! Od hasičů, jeskyňářů, myslivců, včelařů, fotbalistů či Sokola, až po pěvecký sbor, divadelní spolek či mažoretky.

Starostou je v Poniklé je už tři volební období Tomáš Hájek. Je to historik, a tak jsem si lepší doprovod pro vycházku vesnicí nemohla přát. Podívali jsme se do jednoho z nejstarších kostelů západních Krkonoš - raně barokního chrámu svatého Jakuba Většího, na překrásně zrestaurovanou sochu svatého Jana Nepomuckého i řadu staveb lidové roubené architektury.

Za zmínku rozhodně stojí roztomilá socha slavného rodáka Jiřího Václava Tuláčka. Ten se chtěl za prusko – rakouské války v roce 1866, když Poniklou pochodovalo pruské vojsko, sám postavit prušákům a střílet na ně z Havlíčkova kopce. Jenže sousedé ho nenechali, zřejmě ze strachu z následků pro obec ho odzbrojili. Hrdina nebo blázen? O to se dodnes sousedé v Poniklé přou.

Nakonec jsme ještě s panem starostou navštívili firmu Rautis, kde se vyrábí tradiční perličkové ozdoby. Výroba foukaných perliček začala v Poniklé koncem 19 století, v roce 1902 pak byla založena Stanislavem Hornou první firma na foukané perle. Horna zaměstnával domácí foukače, řezače i navlékače. V centrální dílně se perličky jenom stříbřily a barvily a pak se tam připravovaly hotové výrobky k expedici. Systém domácích pracovníků funguje dodnes i v rodinné firmě Rautis manželů Barbory a Marka Kulhavých. Rautis je poslední firma na světě, které se podařilo zachovat staré technologie a udržet ruční výrobu. V roce 2020 byl způsob, jakým se perličkové ozdoby vyrábějí, zapsán na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Perlařské řemeslo z Krkonoš se tak zařadilo mezi jedinečné dovednosti celého světa. Dodám, že exkurze ve firmy Rautis jsou otevřené pro veřejnost i pro školní výpravy a vřele doporučuji.

Myslím, že Poniklá je dobrým adeptem na Vesnici roku 2022. Najdete tu opečovávané architektonické památky, opravenou školu i jedinečnou výrobu skleněných perel. Podle pana starosty je ale největším bohatstvím obce mnoho činorodých obyvatel, kteří tvoří čilý sousedský ráz života na vesnici.

Vítěze celostátního finále 26.ročníku soutěže Vesnice roku 2022 budeme znát už 17.září. Zlom vaz, Poniklá!


sepsalJarmila Levko

View the embedded image gallery online at:
https://jarmilalevko.cz/ponikla#sigProId93b03bd34e


odkaz Více o obci Poniklá
(3 - počet hlasů)
Přečteno 231 krát