Krajské dožínky ve Frýdlantě
Martina Petrášková

Krajské dožínky ve Frýdlantě

Jarmila Levko by Jarmila Levko
V libereckém kraji

Liberecký kraj byl prvním ze 14 krajů, který začal v roce 2002 pořádat dožínkovou slavnost.

Od té doby u nás v kraji slavíme dožínky každoročně, výjimkou byly jen dva „kulaté“ roky. V roce 2010 nebyly oslavy kvůli ničivé povodni, která se prohnala také Libereckým krajem, a v roce 2020 kvůli pandemii Covidu a omezením z ní vyplývající.

Letošní dožínky hostil Frýdlant v Čechách. Je to město, kde studovala moje maminka tehdejší Střední zemědělskou školu – mimochodem oba moji rodiče byli zemědělští inženýři. Tato střední škola je tu stále, dnes se jmenuje Střední škola hospodářská a lesnická, a právě její pedagogové a studenti připravili překrásnou dožínkovou výzdobu po celém městě - v kostele, na náměstí i v parku, podívejte se na fotky níže.

Po nočním maratonu ve sněmovně jsem ranní průvod od zámku do města vynechala a začala den v 11 hodin na mši v kostele Nalezení sv. Kříže. Pak jsme šli v průvodu na náměstí T. G. Masaryka, kde byly stánky s regionálními potravinami a kulturní program, nadchl mě koncert skupiny Čechomor. Za přítomnosti hejtmana Libereckého kraje Martina Půty byly oceněni výrobci regionálních potravin.

Program byl velmi pestrý, počasí překrásné a návštěvnost velmi dobrá. Mám ráda takové události, kdy sejdou sousedé, sjedou se lidé z okolních obcí, a stráví sobotu společně. Děkuji za pozvání, moc jsem si dnešní den užila!


sepsalJarmila Levkoodkaz Více v článku
(2 - počet hlasů)
Přečteno 250 krát

Více z této kategorie:

« Týden plný skla Poniklá »