Týden plný skla

Jarmila Levko by Jarmila Levko
V libereckém kraji

Liberecký kraj je krajem skla. Letos poprvé patřil poslední srpnový týden festivalu sklářů Cristal Valley Week neboli Týdnu Křišťálového údolí.

S překrásnými výrobky našich sklářů jste se mohli potkat na mnoha místech, i v běžně veřejnosti nedostupných prostorách.

Musím říci, že tolik krásných skleněných artefaktů, kolik jsem viděla tento týden, jsem neviděla za posledních několik let. Výstava děl Jiřího Pačinka a Bořka Šípka v kavárně Pošta, umělecká instalace firmy Lasvit v budově bývalé slévárny Linserka, vernisáž instalace s názvem Plameňáci v ZOO skláře Jiřího Pačinka, Křišťálový trh na náměstí a návštěva Sklářského muzea v Novém Boru, to vše jsem letos stihla. A zdaleka to vše nebylo. Pro vás, kteří jste z daleka nebo jste neměli možnost se přijít podívat, přidávám pár fotografií, které zdaleka nemohou nahradit „živý“ zážitek z místa.

Týden Křišťálového údolí končí, ale některé výstavy zůstávají. Například sklenění plameňáci od Jiřího Pačinka v liberecké zoo. Je jich tam 40 a to už je velké hejno! Dobrá zpráva je, že sklenění plameňáci přežili i páteční velkou bouřku, která se prohnala Libercem.

Sklářská výroba má v Libereckém kraji obrovskou tradici. Líbí se mi, jak Liberecký kraj o tuto tradici pečuje. Díky lidem jako je Květa Vinklátová – náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch, David Pastva – ředitel sekce Křišťálové údolí a dalších se o našich sklářích ví. Naši skláři teď prožívají nelehké období, po problémech způsobených epidemií koronaviru v podobě uzavřených prodejen a omezení aktivit spojených s cestovním ruchem. Čelí energetické krizi. Pevně věřím a doufám, že to vše ustojí a že letošní první Týden Křišťálového údolí zahájil dlouholetou tradici festivalu skla v Liberci.


sepsalJarmila Levko

View the embedded image gallery online at:
https://jarmilalevko.cz/tyden-plny-skla#sigProId76efd6a8e5


odkaz Cristal Valley Week 23. - 28. 8. 2022
(1 Hlasovat)
Přečteno 245 krát