Rozpočtová disciplína: Klíč k udržitelnosti veřejných financí
shutterstock.com

Rozpočtová disciplína: Klíč k udržitelnosti veřejných financí

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Ve sněmovně

Poslanecká sněmovna právě schválila rozpočet na rok 2024. Poprvé od roku 2016 došlo k poklesu výdajů státního rozpočtu.

Deficit státního rozpočtu na příští rok má být o 43 miliard korun nižší než ten letošní. Je to důležitý krok k dosažení rozpočtové disciplíny, která je prioritou současné vlády.

I přes úspory napříč rozpočtem se ale přece jen v některých kapitolách výdaje navýšily. Například výdaje na obranu. V kontextu napadení Ukrajiny Ruskou federací snad nikdo nepochybuje o tom, že bezpečnost není samozřejmost a že zajištění bezpečnosti je klíčové pro naši budoucnost. Stejně tak je pro naši budoucnost důležité vzdělání, proto se navýšily také výdaje na školství, byť nám je vyčítáno že nedostatečně. Také já bych si přála, aby se do této kapitoly přidalo více. Třetí resort, kde se výdaje navyšují, je Ministerstvo práce a sociálních věcí. Současná vláda tak potvrzuje, že sociální dávky zůstávají nedotčeny, že podpora nejpotřebnějším skupinám obyvatelstva bude zachována.

Vyšší výdaje ale představuje také značný nárůst nákladů na obsluhu státního dluhu, z letošních 70 miliard na přibližně 95 miliard! To je jasný důkaz, že snižovat tempo zadlužování je naprostá nutnost. Miliardy utracené za úroky by mohly být využity třeba právě ve školství, nebo by se za ně mohlo postavit pár kilometrů dálnic.

A tak zatímco výdaje na obsluhu obřího dluhu rostou, většina resortů si musí utáhnout opasek. Jenže jednou se s konsolidací začít musí, i když to bolí a politické náklady budou velké. Šetření je nepopulární, ale nutné.sepsalJarmila Levko

(2 - počet hlasů)
Přečteno 130 krát