Divadlo ve sněmovně

- velikost písma zmenšit velikost písma zvětšit velikost písma
Myslím tím opravdové divadlo. Ve středu večer hostovalo v kinosále poslanecké sněmovny brněnské Divadlo Feste.
Toto nezávislé divadlo se zaměřuje na tabuizovaná, sociální a politická témata. Název si divadlo půjčilo ze Shakespearovy hry Večer tříkrálový, v níž šašek Feste provokuje a nastavuje zrcadlo politice hraběcího dvora.
Viděli jsme svižnou a vtipnou hru Hodina ženy, jejíž ústředním tématem jsou ženy v politice. „Mluvíme-li o rovnosti pohlaví v politice, měli bychom se mnohem více zabývat tím, co pro nás vlastně žena a takzvaná ženská otázka znamenají. Na to chce hra upozornit. Že totiž naše představy o tom, jaké ženy jsou nebo jaké by měly být ženy od politiky odrazují. Možná ženy žádné vzory nepotřebují. Možná je touha po ženách v politice ve skutečnosti touhou po lidskosti“, říká autorka hry politoložka Vídeňské univerzity Anna Durnová. Právě s ní jsme měli možnost vést po skončení představení velmi zajímavou diskusi, o hře samotné i o širších souvislostech tématu zastoupení žen v politice.
Asi není překvapivé, že na představení přišly většinou ženy. Ale našli se i odvážní kolegové poslanci a mě moc těší, že převážně ze STAN (jsme prostě liberální strana) – Martin Hájek, Martin Exner, Petr Letocha a Michal Rataj. Přišel ale také Marek Benda z ODS.
Když už jsme u té otázky zastoupení žen v politice, zakončím statistikou. V Evropském parlamentu je podíl žen 33 %. V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR máme momentálně 51 poslankyň, což je 25,5 %. Je to hodně nebo málo?
Pro mě je důležitý trend. Zastoupení žen v české politice se pomalu ale jistě zvyšuje. V letech 1996 až 2002 bylo v našem parlamentu jen 15 % poslankyň, v roce 2010 se poprvé přehouplo procento přes dvacítku na 22 % a dnes jsme na čísle 25,5 %. Věřím, že se po příštích volbách ten poměr opět o něco vylepšíme.
Jarmila Levko