Made in Jablonec 2024 – v hlavní roli šperk
Šimon Pikous

Made in Jablonec 2024 – v hlavní roli šperk

Jarmila Levko by Jarmila Levko
V libereckém kraji

Sklo a bižuterie jsou chloubou našeho kraje.

Včerejší večer v jabloneckém Eurocentru patřil právě bižuterii v kombinaci s originálními oděvy. Módní návrháři a tvůrci bižuterie představili nové trendy, a byla to podívaná vskutku velkolepá. Ladné modelky předvedly na mole postupně 70 unikátních modelů, jeden hezčí než druhý! Vytvořilo je 22 týmů složených z oděvních salonů, škol, návrhářů, výrobců bižuterie a designérů. Viděli jsme vskutku umělecká díla, originální a rozmanitá.

Jablonec nad Nisou je město bižuterie. Je tomu tak po staletí a platí to stále. Historie bižuterní výroby sahá až do 17. století. Tehdy se v Jablonci nad Nisou začali usazovat skláři z Německa, kteří přinesli znalosti a zkušenosti v oblasti výroby skla a bižuterie. Výroba bižuterie se postupně rozvíjela a kvetla.

Koncem 19. a počátkem 20. století se na Jablonecku vyrábělo až 65 % celkové světové výroby bižuterie a v té době zaměstnával jablonecký bižuterní průmysl přes 30 000 lidí.

Po druhé světové válce byl jablonecký bižuterní průmysl znárodněn. Vznikl také podnik zahraničního obchodu Jablonex, který vybudoval distribuční síť v 90 státech a pokračoval v exportu bižuterie z tehdejšího Československa do celého světa.

Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se jablonecký průmysl bižuterie opět vrátil do soukromých rukou, vzniklo pár větších firem (Preciosa a.s., Ornela a.s., Bižuterie a.s.) a kolem 50 menších. Situace v době levné konkurence na světovém trhu není jednoduchá, ale díky své tradici a kvalitě je jablonecká bižuterie stále pojem. Podle předsedy představenstva Svazu výrobců skla a bižuterie Pavla Kopáčka zájem o českou bižuterii z Jablonce nad Nisou roste. Lidé podle něj dávají stále častěji před masovou produkcí přednost individuálnímu designu a neobvyklým šperkům i přesto, že jsou takové šperky dražší.

Já osobně mám skleněné i bižuterní šperky moc ráda. Dámy, objevte jejich kouzlo i vy!

View the embedded image gallery online at:
https://www.jarmilalevko.cz/v-hlavni-roli-sperk#sigProId8831d7dcacsepsalJarmila Levko

(3 - počet hlasů)
Přečteno 106 krát
Označeno v :