Vláda představila balíček opatření ke konsolidaci rozpočtu. Souhlasím s ním a stojím za ním.

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Ve sněmovně

Balíček opatření k postupnému snižování deficitu státního rozpočtu je na světě. Pět vládních stran došlo ke shodě a vláda představila základní parametry opatření.

S navrženým řešením souhlasím a stojím za ním. Jistě, některé věci bych udělala jinak, asi nejen já. Znáte to: 200 poslanců, 200 názorů. Je ale potřeba se na konsolidační balíček dívat jako na celek, nikoliv optikou jednotlivých opatření. A celek dává smysl.

Hlavní důvody, proč považuji konsolidační balíček za vyvážený kompromis, jsou tři.

Zaprvé oceňuji, že plán míří na snížení deficitu rozpočtu o téměř 150 miliard v roce 2025 (v roce 2024 to má být 94 miliard), což právě hnutí STAN od začátku prosazovalo. Původní plán na 70 miliard mi přišel málo ambiciózní.

Zadruhé jsem ráda, že dvou třetin částky má být dosaženo úsporami ve výdajích státního rozpočtu a jen třetiny zvýšením příjmů.

A zatřetí, což je možná to nejdůležitější, vnímám navrhované změny jako sociálně přijatelné a solidární. Nízkopříjmových domácností by se měly dotknout jen minimálně.

Přesto samozřejmě očekávám bouřlivou diskusi. Dát do pořádku veřejné finance je úkol nepopulární a nevděčný. Zcela bezbolestně to nejde a nikoho z nás to netěší. Je ale naprosto nutné otočit kormidlem, tempo zadlužování je neudržitelné. Je nejvyšší čas myslet na budoucnost našich dětí.sepsalJarmila Levko

(4 - počet hlasů)
Přečteno 194 krát