Cesta mezi tmou a světlem

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Ve sněmovně

V prostorách sněmovny jsou nově k vidění obrazy nevidomých umělců.

Děkuji kolegyni Věře Kovářové a jejímu týmu za skvělý nápad tuto nevšední výstavu uspořádat! Zážitek je to skutečně nevšední. Člověk si říká, jak mohou nevidomí umělci malovat věci viditelného světa, aniž by je viděli? Netušila jsem, že je něco takového možné. Díky bosenskému výtvarníkovi, akademickému malíři jménem Dino Čečo to možné je. Vynalezl unikátní metodu, kdy umělci malují na čisté bílé plátno, pod kterým je vrstva černé magnetické barvy, která se objeví v okamžiku doteku. Je to protlačovací metoda, takže obrazy si hmatem mohou „prohlédnout“ i nevidomí lidé.

Výstava byla uspořádána ve spolupráci s nadací Artevido. Ta pracuje už od roku 2007 s nevidomými dětmi, mládeží i dospělými, kteří tak mohou tvořit a přenést na plátno svůj vnitřní svět zážitků, emocí, představ a fantazie.

Na vernisáži nechyběla hudba – představili se nevidomí studenti Konzervatoře a střední školy Jana Deyla. Hráli překrásně. Ostatně to že nevidomí jsou velmi často talentovanými hudebníky mě neudivilo. Teď už vím, že díky Čečově metodě umí vytvářet i jedinečná výtvarná díla.

Je těžké si představit, jaké to je nevidět. Vernisáž výstavy Cesta mezi tmou a světlem mi „otevřela oči“ a ukázala, čeho všeho jsou nevidomí lidé navzdory svého handicapu schopní.
sepsalJarmila Levko

(1 Hlasovat)
Přečteno 228 krát