Den ozbrojených sil v libereckých kasárnách

Jarmila Levko by Jarmila Levko
V libereckém kraji

Přesně před 104 lety, 30. června 1918, přísahali ve francouzském Darney příslušníci 21. a 22. střeleckého pluku Československé brigády věrnost republice, která ještě ani neexistovala.

V tento den také francouzská vláda před českými legionáři deklarovala, že uznává právo Čechů a Slováků na samostatný stát. Proto je od roku 2002 30. červen Dnem ozbrojených sil.

Letos v kontextu neklidné doby a ozbrojeného konfliktu na Ukrajině jako by se význam tohoto dne násobil. Jsem ráda, že jsem mohla část dne strávit v libereckých kasárnách.

My Liberečané jsme na „naši“ armádu náležitě pyšní. V libereckých kasárnách totiž sídlí 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče. Právě naši liberečtí chemici dělají dobré jméno naší armády na zahraničních misích a získali si nebývalý respekt v mezinárodním měřítku. Už v letech 1991 – 1992 se naši chemici zúčastnili války v Perském zálivu (to byli ovšem ještě součástí Československé armády). Po vstupu do NATO v roce 1999 vznikla v Liberci 9. rota chemické obrany, která se stala součástí sil okamžité reakce NATO i první plně profesionální jednotkou naší armády. Chemické jednotky z Liberce byly následně vyslány do operací Pouštní bouře a Trvalá svoboda na územích Saúdské Arábie, Kuvajtu, Iráku a Afghánistánu i do aliančních a koaličních operací v Bosně a Hercegovině a Kosovu. Byly nasazeny také při ochraně olympijských her v Řecku a Summitu NATO v Turecku.

Mimochodem, víte že od roku 1998 jsou součástí armády také kaplani? Od obnovení duchovní služby prošlo naší armádou už 57 kaplanů z jedenácti církví. Liberecký kaplan Petr Šabaka je knězem Římskokatolické církve, doprovázel naše vojáky dvakrát na misi v Afganistánu a na dnešní oslavě byl v roli moderátora.

Slavnostní nástup libereckých vojáků byl velmi důstojnou oslavou Dne ozbrojených sil. Vojáky přišla pozdravit řada významných osobností, po krátkých projevech byla nejlepším vojákům udělena vyznamenání, zazněla státní hymna a pak jsme si dali ve vojenském klubu společně guláš.

Dnes jsem si opět uvědomila, jak je dobře, že tento elitní pluk máme a že Armáda České republiky je součástí NATO. Budu doufat, že právě díky vojenské připravenosti aliančních sil se válka nerozšíří do členských zemí. A že válka na Ukrajině brzy skončí.


sepsalJarmila Levkoodkaz Více o historii Kaiser Franz Josef Infanterie Kaserne
(3 - počet hlasů)
Přečteno 254 krát