Nisa – řeka, která nás spojuje

Jarmila Levko by Jarmila Levko
V libereckém kraji

Většina velkých měst má svoji řeku. My v Liberci máme spíše jen říčku – naše Nisa se s Vltavou, Labem či dokonce Seinou nemůže srovnávat.

Nebo třeba nejsme TAK velké město. O to více ale máme svoji Nisu rádi. Pramení v Nové vsi nad Nisou, protéká přes Jablonec nad Nisou, Liberec (proč vlastně není Liberec nad Nisou), Hrádek nad Nisou a pokračuje do Polska a Německa. Je po ní pojmenováno naše česko-polsko-německé Trojzemí - říkáme mu Euroregion Nisa.

Každoročně, už 24 let, jsou organizovány v městech a obcích na Nise slavnosti řeky pod názvem Nisa – řeka, která nás spojuje. Program má v různých městech a obcích různou podobu. Co je ale spojuje je poselstvo skautů a vodáků s vílou Nisou, které pluje od města k městu, od pramene Nisy až do jezera Kristýna, někdy i dále do Německa. V každém z nich víla Nisa přečte poselství o tom, jak je řeka důležitá pro náš život a jak se o ní máme starat, aby nebyla jen průmyslovou stokou jako kdysi. Představitelé měst a obcí pak uvážou vodákům stuhu na stožár.

Letos jsme s panem primátorem Liberce Jaroslavem Zámečníkem přivítali vodáky v Liberci na Rybníčku, společně s náměstkem Libereckého kraje Petrem Tulpou. Počasí bylo krásné, jak stvořené na plavbu po řece, až na jednu drobnost. Letos je v Nise extrémně málo vody a tak se vodáci místy pěkně nadřeli při vytahování a přenášení lodí.

Možná, že ani Vltava nemá takové slavnosti! Ale zase má svou symfonickou báseň od samotného Bedřicha Smetany.


sepsalJarmila Levkoodkaz Více také v článku
(2 - počet hlasů)
Přečteno 282 krát