Nikotinové sáčky
Pixaby

Nikotinové sáčky

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Ve sněmovně

Rozmohl se nám tady totiž takový nešvar: nikotinové sáčky. Původně měly sloužit těm, kdo se snaží zbavit závislosti na cigaretách, ale stal se z nich módní hit dětí a mládeže.

Producenti na trhu nabízí řadu variant v pestrých a nápaditých baleních, prezentují řadu „výhod“, jako například bezdýmnost, diskrétnost, čistotu a svěžest. Kdo má sáček, je prostě cool. Ale rizika jsou vysoká!

Dětem a mladým lidem hrozí rychlá závislost na nikotinu i zdravotní komplikace. Podle lékařů mohou sáčky způsobit bušení srdce, úzkost, bolesti hlavy, roztěkanost, nevolnost od žaludku, zvracení, průjem, zvýšené slinění v ústech a při vysokých dávkách útlum až ztrátu vědomí.

Přitom rodiče neměli dosud nad situací kontrolu, protože si i malé dítě mohlo legálně koupit nikotinový sáček samo. Proto jsem se připojila k návrhu kolegů na novelizaci Zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který prodej nikotinových sáčků mladistvým zakazuje a jsem ráda, že tato novela byla sněmovnou ve zrychleném jednání schválena. Věřím, že se rodičům i učitelům ulevilo.sepsalJarmila Levko

(2 - počet hlasů)
Přečteno 293 krát