Ohlédnutí za Tháliemi

Jarmila LEVKO by Jarmila LEVKO
Ve společnosti

Udělování Thálií v pražském Národním divadle je každoročně svátek všech divadelníků. Výjimku tvořil jen loňský rok, kdy kvůli uzavření divadel v době pandemie nebylo možné ceny udělovat.

O to víc jsem se těšila letos. Mám ty slavnostní večery ráda. Sjedou se herci, zpěváci, tanečníci, režiséři, výtvarníci i další kumštýři od divadla z celé republiky a ve vzduchu je cítit napětí a očekávání. Nikdo kromě poroty totiž neví, kteří z nominovaných umělců si cenu odvezou.

Ceny Thálie uděluje Herecká asociace už od roku 1993. V prvním roce udělila tři – za výkony v oboru činohra, opera, balet. Hned následující rok už byly udělovány ceny zvlášť za mužský a zvlášť za ženský výkon. Postupně pak přibyla řada dalších kategorií – například muzikál, alternativní divadlo, loutkové divadlo i ceny za celoživotní mistrovství v jednotlivých kategoriích. Letos se tak udělovalo už 19 ocenění.

Původní vázu nahradila od roku 2023 skleněná maska, z dílny sklárny AJETO společnosti LaSvit podle návrhu Bořka Šípka. Skleněné Thálie tedy pochází z mého domovského Libereckého kraje, na což jsem náležitě hrdá. Letos jsem měla ještě další důvod k hrdosti a zažila opravdovou euforii! Dvě skleněné Thálie se vrací domů, do Libereckého kraje! Naše liberecké Divadlo F. X. Šaldy proměnilo obě užší nominace! Herečka Veronika Korytářová získala Thálii za ztvárnění role komika Vlasty Buriana v původní hře Tomáše Dianišky Burian. Její herecký výkon je naprosto brilantní a jsem šťastná, že si toho Kolegium udělující ceny všimlo. Kdo jste ještě hru o libereckém rodákovi Vlastovi Burianovi neviděl, neváhejte a naplánujte si co nejdříve návštěvu Malého divadla. Liberecká opera pak slaví společně s Martinem Bártou, který získal Thálii v kategorii opera – mužský pěvecký výkon za roli Jaga ve Verdiho opeře Otello v hudebním nastudování Martina Doubravského a režii Oldřicha Kříže. Gratuluji z celého srdce oceněným, ale i celému Divadlu F. X. Šaldy Liberec, protože divadlo je týmová práce. Raduji se s vámi.

Děkuji také Herecké asociaci za výdrž, organizace je hodně náročná, ale má velký smysl. Ceny Thálie nejen že nasvítí mimořádné jevištní výkony, ale také upozorňují na to, že i v regionálních divadlech vznikají naprosto výjimečná představení s naprosto výjimečnými uměleckými výkony.

View the embedded image gallery online at:
https://jarmilalevko.cz/ohlednuti-za-thaliemi#sigProIdedeb369a6c


odkaz Dvě thálie do liberce: o DFXŠ se nepřestává psát

sepsalJarmila Levko

(3 - počet hlasů)
Přečteno 385 krát
Označeno v :

Více z této kategorie:

« Nebesa Princezna Hyacinta »