Sněmovna bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě
Jarmila Levko

Sněmovna bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Glosičky

Hned v úvodu chci říci to podstatné: Tato vláda má moji důvěru. A opozici, která dnešní hlasování o nedůvěře vyvolala, by slušelo trochu soudnosti.

Když poslouchám diskusi tady ve sněmovně a také vyjádření opozičních politiků v médiích, tak podle nich by dobrá vláda měla:

Navyšovat výdaje na zdravotnictví, na sociální dávky a důchody, na platy státních zaměstnanců apod., zároveň by měla snižovat schodek státního rozpočtu (ideálně by měla mít rozpočet vyrovnaný) a zároveň by měla snižovat daně. A to vše pokud možno IHNED.

Člověk nemusí být žádný Einstein aby pochopil, že to prostě není možné. Předchozí vláda navyšovala výdaje a snížila daně – a kam jsme došli? Zanechala po sobě doslova rozvrácený rozpočet. Obří výdaje v letech 2020 a 2021 zdaleka nebyly jen prostředky na pomoc lidem a firmám, kteří dočasně nemohli pracovat kvůli pandemii! Minulá vláda fatálně navýšila mandatorní výdaje a cesta zpět je složitá.

Vláda Petra Fialy převzala zemi v zuboženém stavu a krátce poté vypukla válka na Ukrajině, která přinesla migrační vlnu, energetickou krizi, nárůst cen. Tato vláda zvládla bezprecedentní krizi bez většího chaosu. Zvládla ohromný příliv uprchlíků, dokázala zajistit dostatečné zásoby plynu, pomohla lidem s cenami energií.

A co je velmi důležité, zvládla na jedničku předsednictví v Evropské unii a výrazně tím zvýšila prestiž naší republiky – po všech těch kauzách, kdy OLAF řešil pochybné přidělování evropských dotací. Jsem za to moc ráda!

Tato vláda řídí a reprezentuje tuto zemi daleko lépe než chaotická vláda předchozí.

Ráda bych zdůraznila, že daří řešit i řada věcí odložených. Například příprava zákona o veřejné kulturní instituci, který je nutný pro modernizaci správy a financování kulturních institucí a volá se po něm už 20 let! Řešení slibovala i minulá vláda, měla to ve svém programovém prohlášení, ale neudělala pro to NIC. Jako bývalá ředitelka divadla sleduji vývoj dlouhodobě a teď poprvé mám víru hraničící s jistotou, že tato vláda bere transformaci kultury vážně a že zákon bude v tomto roce sněmovně předložen. Děkuji za to panu ministru Baxovi i panu premiérovi Fialovi.

Těší mě také, že se řeší důchodová reforma, rozpočtové určení daní – revize přerozdělování mezi jednotlivé kraje a obce, revize nepotřebných zákonů a mnoho dalších věcí.

Na závěr mi dovolte jednu poznámku. Největším problémem této vlády podle mého názoru je, že nemůže řešit problémy této republiky dostatečně rychle a efektivně protože poslanecká sněmovna nefunguje tak jak má.

Zřejmě kolegové z opozice zaujali strategii věčných obstrukcí s cílem blokovat a znesnadňovat vládě přijímání zákonů. Není sporu o tom, že opozice nemá právo diskutovat, i dlouze, ale měla by diskutovat věcně k projednávaným tiskům.

Opozice má nepochybně právo vyjádřit svůj názor, ale neměla by trvale blokovat jednání sněmovny, protože tím znemožňuje vítězům voleb vládnout a prosazovat svůj volební program. Nemohu se ubránit dojmu, že dnešní, během půl roku již druhé vyjádření nedůvěry vládě (ještě v době prezidentské kampaně) k této taktice patří.sepsalJarmila Levko

(2 - počet hlasů)
Přečteno 241 krát
Označeno v :