Strategie strachu

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Lidská práva

Dnes byl pohřben Alexej Navalnyj, za účasti tisíců lidí a velkého počtu policistů. Navalnyj dělá Putinovi i jeho policajtům vrásky i po smrti.

Jak by ne. Ruský opoziční politik se stal symbolem odporu proti autoritářskému režimu Vladimira Putina.

Postavit se putinovskému režimu vyžadovalo obrovský kus odvahy. Historie totiž jasně ukazuje, že Putin se při likvidaci svých oponentů neštítí ničeho (ostatně, je to taková ruská tradice). Alexej Navalnyj se historií nenechal zastrašit.

Putin se Alexe Navalného pokusil umlčet už v srpnu 2020, jeho otrava vyvolala značnou mezinárodní pozornost. Organizace pro zákaz chemických zbraní potvrdila použití nervově paralytické látky z grupy novičok. USA a EU přímo obvinily ruskou Federální bezpečnostní službu (FSB) z útoku.

Tehdy Navalnému zachránili život lékaři v Berlíně. Alexej Navalnyj se přesto do Ruska v roce 2021 dobrovolně vrátil. Možná věřil, že v Rusku stále ještě platí alespoň elementární právo a bude tu moci se svou rodinou žít. Po návratu byl ale zatčen a uvězněn, což to vyvolalo největší nepovolené protesty, jakým Putin kdy čelil. Poslední roky života strávil Alexej Navalnyj ve vězení, v nelidských podmínkách na Sibiři.

Příběh Alexeje Navalného není jen příběhem jednoho muže proti systému; je to příběh o odvaze, o hledání pravdy a o nezdolném duchu čelit zdánlivě nepřekonatelným překážkám. Je inspirací pro ostatní a nese v sobě naději.

Chci vyjádřit upřímnou soustrast rodině, zejména jeho manželce Julii a dceři Dáše. Upřímnou soustrast celému ruskému národu, který přišel o velkého muže, bojovníka za lidská práva Alexeje Navalného. Čest jeho památce!
sepsalJarmila Levko

(1 Hlasovat)
Přečteno 126 krát