Manželství pro všechny

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Lidská práva

Sněmovna dnes opět projednává v prvním čtení návrh novely Občanského zákoníku, která má zajistit stejná práva všem partnerským svazkům (takzvané manželství pro všechny).

Debaty jsou bouřlivé, ostatně vždy, když se narovnávala práva, to bylo složité. Například na začátku minulého století tady v našich končinách bojovaly ženy za svá práva, za to, aby vůbec mohly jít volit. To se jim podařilo uzákonit v roce 1920. Také tenkrát část společnosti mužů, ale i žen, byla proti této změně. A ruku na srdce, dámy, dnes už si neumíme představit, že bychom nesměly jít k volbám, nemohly být voleny, a vůbec že by naše práva byla jakkoliv krácena.

Podle mě uzrál čas posunout se na naší cestě za rovná práva všech občanů dál a zajistit rovná práva i stejnopohlavním párům. Je evidentní, že k tomu dříve či později dojde. V některých zemích už tuto normu mají. Tak proč to neudělat teď?

Není třeba se takové změny obávat. Pro stávající institut manželství mezi mužem a ženou se nic nezmění, práva této většiny nebudou nijak dotčena. Jinými slovy, novela neublíží nikomu a pomůže části menšinové společnosti, aby se cítila jako její rovnocenní členové.sepsalJarmila Levko

(1 Hlasovat)
Přečteno 212 krát
Označeno v :