Vládní změny v penzích

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Ve sněmovně

Udržitelnost penzijního systému řešilo již mnoho předchozích vlád.

Zjevně proto, že při pohledu na demografickou křivku a predikci jejího vývoje je jasné, že stávající systém není dlouhodobě udržitelný. Problém je v tom, že „sahat“ do penzijního systému je pro politiky velmi nevděčný úkol, nebála bych se říci politická sebevražda. Přitom všichni chápeme, že současní senioři pracovali celý svůj život a zaslouží si důstojný důchod. Je ale nezbytné myslet také na generace budoucí. Proto je potřeba najít polickou odvahu k nepopulárním krokům.

Naposledy se o nějaké řešení pokusila Nečasova vláda, která zavedla od roku 2013 takzvaný druhý pilíř důchodového systému. Následující koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se zavázala ke zrušení druhého pilíře už v koaliční smlouvě a k 1. 1. 2016 ho skutečně zrušila. Druhý pilíř asi nebyl ideální, ale bohužel nebyl nahrazen ničím jiným. Naopak. Zvyšování tempa valorizace a různé jednorázové příspěvky ze vlády minulé (na dluh) tempo nárůstu schodku na důchodovém účtu výrazně zrychlily.

STAN slíbil voličům stabilitu veřejných financí a já věřím, že právě pojednávané dílčí změny důchodového systému budou dobrým základem pro plánovanou důchodovou reformu.

Držíme slovo, snažíme se udržet důchodový systém funkční i pro další generace.



sepsalJarmila Levko

(4 - počet hlasů)
Přečteno 238 krát