Kultura není „nadstavba“, je to základ

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Ve společnosti

Slovo kultura se v současné politické rétorice příliš často neskloňuje. Není divu. V kontextu války na Ukrajině, úsporného balíčku a inflace mají prioritu jiná témata.

O to více cítím potřebu zdůraznit, že právě kultura je velmi podstatnou a zásadní kvalitou našeho života. Úkolem nás politiků je podporovat ji a chránit ji.

Kultura je spojena s identitou národa. Velmi dobře to chápal například Winston Churchill. Během druhé světové války, kdy byl ministerským předsedou Velké Británie, údajně přišel na zasedání vlády návrh na omezení výdajů na kulturu kvůli financování války a on ho rezolutně odmítl se slovy "Pánové, a za co tedy bojujeme?“

Česká republika je jedinečná ve své bohaté kulturní infrastruktuře. Naši síť knihoven, muzeí nebo divadel by nám leckde mohli závidět. Podpora velké části těchto institucí leží na bedrech krajů, měst a obcí a já jsem vděčná za to, jak přistupují k financování profesionálních institucí, ale i zájmových spolků.

Právě teď se formují parametry státního rozpočtu na příští rok. Je bez debat, že rozpočet musí být extrémně úsporný, abychom zvrátili obludnou rychlost zadlužování naší země. Je to těžký a nepopulární úkol, šetření vždy bolí. V takových dobách bývá často kultura ohrožena jako něco, co je zbytné. Její přínos je těžko měřitelný v číslech, přesto si troufám říci, že je zásadní pro naši přítomnost i budoucnost. Jistěže potřebujeme mít opravené chodníky a silnice. Ale pečovat musíme se stejnou odpovědností také o kulturu. Protože kultura není nadstavba, je to základ.odkaz Publikováno v newsteleru Věry Kovářové - Vidím, slyším, řeším.

sepsalJarmila Levko

(5 - počet hlasů)
Přečteno 198 krát
Označeno v :