Naděje a duševní nemoc
J:L

Naděje a duševní nemoc

Jarmila Leko by Jarmila Leko
V libereckém kraji

Tak je nazvaná výstava obrazů, která měla dnes vernisáž v prostorách Grandhotelu Imperiál Liberec.

Připravilo ji Sdružení Tulipán ve spolupráci s oddělením dětské a adolescentní psychiatrie Krajské nemocnice Liberec. Vystavené obrázky namalovaly děti žijící s duševním onemocněním.

Zdraví našich dětí je hodně skloňované téma. Většinou ale mluví o tělesném zdraví: řeší se zdravá výživu, protože přibývá dětí s nadváhou, mluví se o různých dětských infekčních nemocech i o tom, zda očkovat či neočkovat. O psychických nemocech se mluví daleko méně. Možná proto, že jsou pro nás hůře uchopitelné.

Tato výstava mi pomohla uvědomit si, že nejen tělo ale i duše potřebuje někdy odbornou lékařskou pomoc. Že bychom měli bychom být vnímavější ke svému okolí abychom všimli si, když ji někdo z našeho okolí potřebuje, protože psychické problémy nejsou někdy na první pohled zřejmé. Velmi si vážím lidí, kteří se otázkám duševního zdraví věnují – nejen lékařům, ale i lidem z různých neziskových organizací – jako třeba právě liberecké Sdružení Tulipán.

Vystavované obrazy mi svou hloubkou i kvalitou provedení vyrazily dech. Možná proto, že lidé žijící s duševní nemocí bývají velmi vnímaví a mají dobré předpoklady ke kreativní tvorbě. Ze slavných malířů je zářným příkladem Vincent van Gogh.

View the embedded image gallery online at:
https://jarmilalevko.cz/nadeje-a-dusevni-nemoc#sigProId65fde4fa64


odkaz Více o Sdružení Tulipán

sepsalJarmila Levko

(2 - počet hlasů)
Přečteno 185 krát
Označeno v :