Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas se vstupem Finska Švédska do NATO
Pixaby

Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas se vstupem Finska Švédska do NATO

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Zahraniční politika

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dnes dala souhlas k ratifikaci Protokolu o přístupu Švédského království a Finské republiky k Severoatlantické smlouvě.

Hlasovalo se v brzkých ranních hodinách – ve 4 hodiny 20 minut, po 19 hodinách obstrukcí opozičních stran. Z přítomných 152 poslanců bylo 134 pro.

O přistoupení k Severoatlantické smlouvě požádalo Švédsko a Finsko společným dopisem ministrů zahraničních věcí adresovaným generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi dne 18. května 2022. Nepochybně je k tomuto kroku dohnala ruská agrese na Ukrajině. Zkrátka v dnešní vyhrocené době je pro malé země takřka nemožné být neutrální, zvláště pak s Ruskou federací na dostřel.

Jsem ráda, že je Česká republika členem NATO. Dnes si to uvědomuji daleko více. Po relativně dlouhé době, kdy se zdálo, že mír v Evropě je něco trvalého a samozřejmého, nám Rusko ukazuje, jak je mír křehký. Paradoxně Putin napadnutím Ukrajiny docílil toho, že se NATO rozrůstá o dva nové členy (celkem už bude 32 členských států) a že ti stávající si začínají uvědomovat nutnost plnit závazky vyplývající ze členství. Věřím, že i přes nepříznivou finanční situaci bude také Česko postupně navyšovat výdaje na obranu až dosáhne dvou procent státního rozpočtu, k čemuž se zavázalo při vstupu do NATO v roce 1999.


sepsalJarmila Levkoodkaz Více o vstupu Švédska a Finska do NATO
(2 - počet hlasů)
Přečteno 347 krát
Označeno v :